Elazığ Aileleri+

Tamer ÖREN'in HAKİMİYET GAZETESİ YAZISI


 27.6.2017 12:54:05   1346 kez okundu.

Tamer ÖREN'in 27 Haziran 2017 Tarihli HAKİMİYET GAZETESİ YAZISI

MARED’den Geleneksel Bayram Püsünü
Tamer ÖREN - Mared tarafından bu yıl 13. sü düzenlenen bayram püsünü yoğun bir katılımla gerçekleşti.
Share 
 
Gündem Haberi


Marmara Elazığlılar Derneği (MARED) tarafından her yıl geleneksel hale getirilen  geçmişi çok uzun yıllara dayanan Harput’un  sazlı sözlü eğlencesi bayram püsünü yoğun bir katılımla oldukça neşeli bir ortamda gerçekleşti.

MARED olarak bu yıl 13.  Geleneksel bayram püsünü gerçekleştirdiklerini ifade eden  Marmara Elazığlılar Derneği  Başkanı Mahmut KAHRAMAN “ Püsü bir Harput geleneğidir. Harput’ta 10-12 kişinin oluşturdukları püsü grupları misafirleri davet eder, ağırlar. Bazen bağ bozumu olur, bazen nevruz, bazen kışın başlangıcı, kavurma, keklik, tavşan zamanları olabilir. Şimdi buna da bayram püsünü deniyor” dedi.

Gurbetten Elazığ’a her geldiklerinde bu tür organizasyonları yaptıklarını dile getiren KAHRAMAN “  Elazığ güvecini yiyip  musikiye devam edeceğiz. Amacımız Harput’ta yaşatılan bu geleneğin devam ettirilmesidir. Yaklaşık 7 yıldır hem kurban hem de ramazan bayramında bunu yapıyoruz.  Yönetim kurulumuzdan  2. Başkan Şaban POLAT, yönetim kurulu üyesi Sıtkı UÇAR, Ankara temsilcimiz Tahir ERDEM, il temsilcimiz Cahit CAM ile birlikte bu işi organize ettik. İl dışından misafirlerimiz aramızda, güzel bir gün geçireceğiz” diye konuştu

Harput’ta bu tür geleneklerin yaşatılabilmesi için birinci önceliğin birbiriyle anlaşan kişilerin bu tür organizasyonları yapmaları gerektiğini vurgulayan KAHRAMAN “ Yoksa genel organizasyon mantığı ile bu işler yürümüyor. Bunu bütün illerde bu şekilde yapıyor. O yüzden birbiriyle anlaşan, kafa dengi, meşrepçe birbiriyle anlaşan arkadaşların yapmasını ve diğer derneklerden de bu tür organizasyonlar bekliyoruz” diye kaydetti. 

  


Haberin ResimleriEtiketler :

Yorum Yap


Yazili ResimBu Habere Hiç Yorum Yapılmamış

0


Duyurular


Tümünü Gör

Yönetim Kurulu


Tümünü Gör

Anket

MARED ÇALIŞMALARINI NASIL BULUYORSUNUZ


 


Tümünü Gör

Bugün : 2627   Son 1 Hafta : 11351   Son 1 Ay : 60707   Son 12 Ay: 787899