Elazığ Aileleri+

Songül DURSUN'un Fırat Gazetesi Yazısı


 28.6.2017 12:32:49   1590 kez okundu.

Songül DURSUN'un 28 Haziran 2017 Tarihli Fırat Gazetesi Yazısı

 

MARED Unutulan Püsün geleneğimizi icra etti

Marmara Elazığlılar Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen 13. Bayram Püsününde Elazığlılar bir araya geldi. Misafirler gönüllerince eğlendi.

MARED unutulan Püsün geleneğimizi icra ettiKültür-Sanat

Songül DURSUN

AMACIMIZ PÜSÜN GELENEĞİMİZİ YAŞATMAK

MARED Başkanı Mahmut Kahraman bir Harput geleneği olan bayram püsünleri geleneğini 7 yıldan beri Ramazan ve Kurban Bayramlarında sürdürmeye çalıştıklarını ifade ederek, “Püsün etkinliklerimiz her yıl Ramazan ve Kurban Bayramlarında kültür gruplarının bir araya gelerek yaptığı bir organizasyondur. Bu gruplar yaklaşık 15 kişiden oluşmakta ortaklaşa yemek hazırlayarak veya üyelerin kendi aralarında yemek getirerek misafirler davet ederek düzenledikleri bir etkinliktir. Mevsim kış ise evlerde yaz ise bahçelerde veya havuz başlarında MARED olarak bu geleneğimizi sürdürmeye çalışıyoruz. Bu kapsamda bu yıl da14. sünü, Elazığ’da Sürsürü Mahallemizde bir bahçede bu organizasyonu gerçekleştirdik. Amacımız bu kültürün yaşatılması, bu geleneğimizin gelecek nesillere aktarılması… Bu anlamda MARED olarak bayramın üçüncü gününü belirledik; menümüzü oluşturduk. Elazığ- Harput güvecimizi yaptık. 50 kişiye yakın bir misafir topluluğu ile sazlarımız ile güzel, keyifli bir gün yaşadık. Püsün geleneğimizi kimse bilmiyor. İçerisinde yemek kültürümüz var, dayanışma var, eğlence var. Püsün geleneği Harput’ta farklı isimlerle isimlendirilebilir. Kurban bayramında da devam ettireceğiz. Elazığ’daki dernekler, kendi aralarında anlaşabilen arkadaşlar bir araya gelerek bu geleneği, bu etkinliği sürdürürler”dedi.

UNUTULAN GELENEĞİMİZ YENİDEN İCRA EDİLDİ

Etkinliğe katılanlardan ilimiz yazar ve şairlerinden İlhami Bulut ise etkinliğin önemine değinerek  “Marmara Elazığlılar Dernek Başkanı Mahmut Kahraman’ın projelendirdiği, genlerde unutulan Harput Püsün Geleneği yeniden tedavüle sürülerek; Harput kültürünün harmanlandığı yöre insanını kaynaştıran folkloru fıkra ve türküleri ile geniş bir katılımla icra edilmiştir. Doğal bir platformda cereyan eden etkinlik; halayından çayda çırasına kadar doğal ritimlerle sergilenerek klasik heyecan modern yaşama monte edilmiştir.
Sevgiyi, kaynaşmayı kolaylaştıran samimiyeti perçinleyen bu nevi etkinliklerin önemine değineceğiz” diyerek etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

MARED Yardım Elini uzatmaya devam ediyor

Başkan KAHRAMAN ve Ekibi, Ramazan Ayında da Elazığ’daki İhtiyaç Sahibi Aileleri Unutmadı

“VEREN EL İLE ALAN EL ARASINDA KÖPRÜ OLDUK”

MARED Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birim Sorumlusu Gülden ÖZER yaptığı açıklamada MARED Yönetim Kurulu’nun, Ramazan Ayı münasebetiyle Elazığ’daki ihtiyaç sahibi ailelere yardımda bulunduğunu ifade etti. Elazığ’da bulunan öğrencilere, amatör spor kulüplerine ve ihtiyaç sahibi ailelere dönem dönem destek sağlamakta olan MARED Yönetimi, hayırseverlerin katkıları ile her yıl olduğu gibi bu yıl da bu geleneği bozmadı. MARED Başkanı Mahmut KAHRAMAN, hayra vesile olmalarına imkan veren ve gerçekleştirdikleri yardım faaliyetlerine destek veren tüm hayırseverlere teşekkür ederek  “Veren el ile alan el arasında köprü olduk. Bu birlikteliğe vesile olmak bizleri mutlu ediyor. Hayırseverlerin desteği ile yürüttüğümüz çalışmalar dâhilinde özellikle muhtaç aileleri belirledik. Harput, Ulukent ve Aksaray Mahalle Muhtarlarının tespit ettiği ihtiyaç sahibi 200 aileye, 11 bin TL tutarında hediye çeki dağıtımını gerçekleştirdik.  ” 
Bu sene de ramazanın bereketini hissederek yaşadıklarını ifade eden Başkan Mahmut KAHRAMAN, Ramazan öncesinde de yardım faaliyetlerinin aralıksız devam ettiğinin altını çizerek, “Rabbimizin bize  nasip ettiklerini hemşerilerimiz ile paylaşmaya gayret ediyoruz.” dedi.

 


Haberin ResimleriEtiketler :

Yorum Yap


Yazili ResimBu Habere Hiç Yorum Yapılmamış

0


Duyurular


Tümünü Gör

Yönetim Kurulu


Tümünü Gör

Anket

MARED ÇALIŞMALARINI NASIL BULUYORSUNUZ


 


Tümünü Gör

Bugün : 2260   Son 1 Hafta : 10984   Son 1 Ay : 60340   Son 12 Ay: 787532