Elazığ Aileleri+

RAMAZAN EMRE


 25.11.2009 15:18:21   5488 kez okundu.

RAMAZAN EMRE


Merhum iş adamı Ramazan EMRE 1925 yılında Elazığ’ın, Keban ilçesinin Hozik Köyü’nde doğdu. Üçü erkek olmak üzere dört kardeştiler. Ramazan EMRE en büyükleriydi.

EMRE, daha çok küçükken, babası Amerika’ya gitmişti. Dönüşünden bir müddet sonra da vefat etti. Babalarının ölümünün hemen ardından anneleri de vefat etti. Bir anda dört kardeş öksüz ve yetim kalmışlardı.

Çok küçük yaşta yetim ve öksüz kalan bu dört kardeşe babaanneleri sahip çıktı. Bu vefakâr kadın her şeye rağmen ölene kadar torunlarına sahip çıktı. Onlara kol kanat gerdi.

Babaanneleri bu çocukları gençlik yaşlarına kadar büyüttükten sonra vefat etti. Dört kardeşten en küçüğü olan Ali de köyde kendilerine ev yaparken, duvarın üzerine çökmesi sonucu vefat etti.

Acılar ve elemlerle geçen çocukluk yılları Ramazan EMRE’Yİ erken yaşta olgunlaştırmıştı.Azimliydi ve çalışkan bir insandı. Hayatın ona hazırladığı acı sürprizleri yazılmış bir kader kabul ederek yoluna devam etmesini biliyordu, ama en küçük kardeşi Ali’nin, çok küçük yaşta ölümü, onu derinden etkilemişti ve ömür boyu bu acıyı içinde saklamıştı.

Ramazan EMRE, çocukluk ve gençlik yıllarında çok değişik yerlerde tarım ve inşaat işlerinde çalıştı. Evlendikten sonra askere gitti. Askerlik hizmetini (süvari birliği) tamamladıktan sonra Elazığ’a döndü.

Askerlikten sonra çok yoğun geçen iş hayatına girdi.Müteahhitlik ve taahhüt işlerinde yoğunlaştı. Yurdun değişik illerinde taahhüt işleri yaptı. Elazığ, Bingöl, Muş, Van,

Diyarbakır, Kocaeli illerinde resmi ve özel inşaatlar yaptı.

Rahmetli Ramazan EMRE, Elazığ’ın ilk büyük müteahhitlerinden biriydi. Hayır sahibi bir kişiydi, ama gösterişten uzak bir kişilik olduğu için etraftan bilinmeyi istemezdi.Ömrü boyunca ilimiz ve ülkemiz genelinde birçok yatırım hizmetinde müteahhitlik yaptı. Elazığ dâhilinde yaptığı işlerden bahsedecek olursak şunları sayabiliriz: Şimdiki tiyatro binası, yani eski “Halk Eğitim Merkezi”, Mezre Ortaokulu, Baskil Yatılı Bölge Okulu, Elazığ Erkek Sanat Enstitüsü ek binaları, Elazığ Sanayi Sitesi ilk etap binaları, 56 Evler  (Bahçeli Evler), Elazığ 50’ler İş Hanı, Sivrice Azot Fabrikası; il dışında ise Diyarbakır Hava Yolları Terminal Binası, Van DDY’yi İran’a bağlayan güzergâhtaki 16 adetlik istasyon binaları aklımıza ilk gelen işlerdendir.İş hayatını yürütürken siyasete de gönül verdi. Siyasette de dürüst kişiliği ve ağır başlılığı ile tanınmıştı. Uzun yıllar Adalet Partisi’nde  daha sonra Doğru Yol Partisi’nde çeşitli kademelerde siyasi görevlerde bulundu. Elazığ’ın bütün projelerinde o da vardı. Elazığ’a yatırımlar için çalışan sivil toplum örgütlerine de yardımcı olmaya gayret gösteriyordu.

Yardımseverliği ile tanınan iş adamı ve politikacı Ramazan EMRE, 24 Kasım 2003’te 78 yaşında iken hayata gözlerini yumdu. Elazığ Asri Mezarlık’ta toprağa verildi.

Ramazan EMRE evli ve dört çocuk babası idi. Merhuma, Yüce Allah (C.C)’tan rahmet diliyoruz


Kaynak:Zekeriya BİCAN - SEKİZİNCİ ŞEHİR İZ BIRAKANLARYorum Yap


Yazili ResimBu Habere Yapılan Yorumlar

1yekta duman

15.10.2011 22:28:19

Ramazan emre abimize ALLAH tan rahmet dilerim. Nur içinde yatsın. Bende KOCAELİ'de yaptığı işlerden bildiğim kadarını anımsatmak istiyorum. Derince liman inşaatı,İZMİT'in en ünlü caddesi FETHEYE caddesinde ÖZATALAY iş hanı,Oğuz iş merkezi,PİRELLİ fabrikası ek inşaatı bildiklerimiz.


Duyurular


Tümünü Gör

Yönetim Kurulu


Tümünü Gör

Anket

MARED ÇALIŞMALARINI NASIL BULUYORSUNUZ


 


Tümünü Gör

Bugün : 1703   Son 1 Hafta : 1703   Son 1 Ay : 69599   Son 12 Ay: 1476384