Elazığ Aileleri+

İngilizlerin Korkulu Rüyası Harputlu YAKUP ŞEVKİ PAŞA


 7.4.2015 18:09:00   11400 kez okundu.
 Kategori : ASKERLER

ORGENERAL YAKUP ŞEVKİ PAŞA
Kaynak:Zekeriya BİCAN - SEKİZİNCİ ŞEHİR İZ BIRAKANLAR
*******************************************************************************************************************

HARPUTLU YAKUP ŞEVKİ PAŞA'NIN DESTANSI HAYATI
Yakup Şevki Paşa 1876 yılında vatansever yiğitleriyle ünlü Harput’da(Elazığ) dünyaya gelmiştir. Harput’da Kurşunlu Camii sitesindeki Mülkiye Rüştiyesini, Erzincan Askeri Rüştiyesini ve Erzurum Askeri İdadisini birincilikle bitirdi(6). 1896 yılında İstanbul Harbiyesinden Pekiyi derecesiyle Kurmay sınıfına ayrıldı ve Kurmay Yüzbaşı Rütbesiyle 4. Orduya atandı. Kurmay Yarbay rütbesiyle Harp Okulunda tabya(askerlerin bir arazide düşmana karşı tam tedbir ve nizam üzerine yerleştirilmesi, başarı için kullanılan vasıtalar) öğretmenliğine atandı. Başkomutan dahil Genel Kurmay Başkanı rütbesine ulaşabilen çok değerli komutanlar yetiştirdi. 

Şevki Paşa, Galiçya’ da 15. Kolordu Komutanıyken gösterdiği üstün başarılardan dolayı Alman Ordusu Başkomutanı ve Almanya İmparatoru Wilhelm kendisine “çivi” lâkabını takmıştı. Teşekkür için cepheye gelen İmparator, Kolordumuza hediye olarak bir vagon içki ve yiyecek de göndermişti. Ancak sofrada içki yerine ayran, salam yerine Harput köftesi ve bulgur pilavını görünce bu olayı kendisine hakaret telakki etmiş ve Başkomutan Vekili Enver Paşa’ya baskı yaparak bu değerli Komutanı İstanbul’a geri aldırtmıştı. Galiçya zaferinden sonra cephede üstün maharetlerini sergileyen Yakup Şevki Paşa ‘yı Berlin’e İmparator sarayına davet etmişler ancak sarayın kapısında Türk Bayrağı bulunmadığı gerekçesiyle saraya girmemiş ve Almanlar Türk Bayrağını asmak zorunda kalmışlardı(7).
3.Ordu komutanı Vehip Paşa’nın ısrarlı talebi üzerine Fevzi Çakmak Paşa’dan boşalan 2.Kafkas Kolordu Komutanlığına Harputlu Yakup Şevki Paşa atanmıştı.
Daha sonra Bağdat’a doğru çevirme harekatı yaparak Irak’ı tekrar ele geçirmek amacıyla kurulan 9. Ordu Komutanlığına atanan Y. Şevki Paşa doğuda Ermeni çetelerinin yaptığı yağmalama ve katliamları da başarıyla püskürtmüştüSivil Türklerin eğitimine de bü-yük ihtimam göstermiştir.


Haberin ResimleriEtiketler :

Yorum Yap


Yazili ResimBu Habere Yapılan Yorumlar

1ahmet karatop

7.2.2012 15:41:32

bugüne kadar çekilmiş film veya dizilerde(Dönem filmi ve dizisi)acaba rahmetliğin bir sahnesi,bir planı veya dialoğ olarak geçen bir adının anılması varmı.? Çekilen dizilerde varsa bilen yazsında öğreneyim. 2 A bdulhamit düşerkende çalıştım ki devridir hiç ismini duymadım.Amma duyurmak için tam yeri ve zamanıdır. TRT Genel Müdürlüğüne Sn İbrahim ŞAHİN beyle görüşüp bi snopsis yapıp bi tredmanla verilse muhteşem bi dizi olacağına tabiri caizse kalıbımı basarım.Merakla bekliyorum o fevkalede teşebbüs hangi saygılara mazhar olacak kişi veya kişilerden gelecek. O kadar yazar ve çizerimizden övünen bizler değilmiyiz.? Saygılar.MARED,e teşekkürler,sn Bican,a teşekkürler.


Duyurular


Tümünü Gör

Yönetim Kurulu


Tümünü Gör

Anket

MARED ÇALIŞMALARINI NASIL BULUYORSUNUZ


 


Tümünü Gör

Bugün : 2244   Son 1 Hafta : 10968   Son 1 Ay : 60324   Son 12 Ay: 787516