Elazığ Aileleri+

HAKİMİYET GAZETESİ HABERİMİZ


 8.2.2017 12:08:25   1391 kez okundu.

İLHAMİ BULUT'UN 8 ŞUBAT 2017 TARİHLİ YAZISI

 

MARMARA ELAZIĞLILAR DERNEĞİ (MARED)
İLHAMİ BULUT
 
Share 
 
 

Sivil toplum kuruluşları kabul etmek gerekir ki; ülkeleri daha çağdaş ve demokratik kılmakta; hemşeri ilişkileri ile toplumun hasletlerini bir araya getirmekte yegâne unsurlardır.

                     Hemşerilerin dayanışma ve mücadelesini yükseltmeye hizmet eden STK.ların başında dernekler gelmektedir.

                     Yalnızlaştırılan insanların pozitif ilişki kurmaları için dernekler çok güçlü bir adres. Aynı yöre insanının her türlü sosyal, kültürel, ekonomik ve sportif faaliyetlerini gerçekleştirmek için de bir araya gelinecek yasal zeminlerden biridir dernekler.

                   İşte bu derneklerden biri de ‘MARMARA ELAZIĞLILAR DERNEĞİ’ “MARED.” 

                   Bu derneğimiz Acıbadem Caddesi, Gayretli Sokak, Demirciler Apartmanı, No: 20 Kat: 2 Daire: 8, Üsküdar, İstanbul, http://www.mared.gen.tr


 

                   Ulaşılacak bu adreste faaliyet göstermektedir.

                   Bu derneğimizin çok zengin bir sitesi mevcut.

                   Balakgazi’nin hayatından tutun da; Elazığ-Harput coğrafyası, Elazığ-Harput efsaneleri, Elazığ el sanatları, Elazığ-Harput’ta müzeler, Elazığ-Harput mimarisi, Elazığ’da mizah, Elazığ-Harput idari yapısı, Elazığ’da sanayi ve ticaret, Elazığ cadde kavşak ve meydanlar, Harput mutfağı, Elazığ madenleri, Elazığ’ı tanıtan yayınlar, Elazığ Şair ve Yazarları, Elazığ’da eğlence kültürü, kültür adamlarımız, mahalli kıyafetler, Üzümler ve Bağ Bozumundan, Kürsü başına, Eğlence yerlerinden mezarlıklara, velisinden delisine, şorşor deresinden eğri minaresine, orciğinden içli köftesine, muhtarından valisine kadar hepsi ayrı ayrı başlıklar altında bu derneğin sitesinde yer almaktadır.

                  Elazığ-Harput’la ilgili malumat temin etmek isteyen ne Elazığ Kültür Müdürlüğü ne Elazığ Belediye Kültür sitesi ne de başka bir yerde bu bilgilere toplu halde ulaşması mümkün değil.  

                   Ayrıca bu dernek üyelerine ve hatta her isteyene cep telefonu mesajı ile meccani olarak; Elazığ’daki tüm gelişmeleri iletmekte, iki sokak ötede ikamet eden haberini alamadığın bir dostun vefatını, defin yeri ve taziye yeri ile birlikte bildirmekte sosyal dayanışmanın gücünü fevkalade artırmaktadır.

                    Mared. Elazığ’ı Elazığlıya ve tüm dünyaya tanıtmaya devam ediyor.

                   Yürüyen faaliyetler olarak; içinde bulunduğumuz bu ayda ilköğretim kurumlarına balya balya ayni yardımlar taşıdığına tanık olduk.

                    Kış şartlarında ihtiyaç duyulan camilere ısıtıcıların dağıtıldığı, tıp fakültesine tıp kitapları desteğinde bulunan derneğin faaliyetleri bir Elazığlı olarak bizleri memnun etmekte, hasletlerimizi ihya etmektedir.

                    Dernek başkanı Mahmut Kahraman ve güçlü ekibi bu çalışma ve paylaşımları şevkle sürdürdüklerine şahit olduk; dernek başkanı koşulların oluşması halinde Harput’ta herkese açık bir şube açılarak; yürüyen kültürün halka servis faaliyetini üstleneceklerini beyan etmişlerdir.

                      Spor kulüplerine yapılan yardımlar ve dernek faaliyetlerinin tümü, herkes evinin önünü temiz tutarsa şehir tertemiz olur düsturundan hareketle, şehrimize, yöremize, beldemize sahip çıkarsak bu ülke pırıl pırıl olur.

                     Ülkemizde kitap okuma oranı maalesef dibe vuruyor. Fransa’da yüzde on yedi iken bu oran bizde onbinde bir hep beraber önce birbirimize okumalı, bu hayatı mağdur olan insanlara kolaylaştırmalıyız.

                    Değişik emek ürünlerini bir araya getirerek, kimimiz okuyup kimimiz yazarak, imkânı olanlar olanaklarını insanların istifadesine açarak, kahvehaneleri azaltıp dernekleri, sivil kuruluşları çoğaltarak;

                    Şiirlerimizi, türkülerimizi söyleyelim bastırılmış özlemlerimizi yeniden yaşayalım.

                    Hiç birimiz hiç birimize uzak değiliz, sevgi mesafesiz bir yakınlıktadır.

                    Bize düşen en azından bu işleri yürütenleri anmak, hatırlamak, teşvik etmek, selamlamak ve teşekkür etmek olmalıdır.

                   İlimize sunulan bu kaliteli, düzeyli, kültürel, sosyal aksiyonların artarak sürmesi dileğimizle derneğimiz MARED.’i kutluyor, sayın başkan, yönetim kurulunun sayın üyelerini tüm emeği geçenleri yürekten selamlıyoruz.


Haberin ResimleriEtiketler :

Yorum Yap


Yazili ResimBu Habere Hiç Yorum Yapılmamış

0


Duyurular


Tümünü Gör

Yönetim Kurulu


Tümünü Gör

Anket

MARED ÇALIŞMALARINI NASIL BULUYORSUNUZ


 


Tümünü Gör

Bugün : 2672   Son 1 Hafta : 11396   Son 1 Ay : 60752   Son 12 Ay: 787944