Elazığ Aileleri+

İlhami BULUT'un HAKİMİYET GAZETESİ YAZISI


 29.6.2017 11:30:27   1387 kez okundu.

İlhami BULUT'un 29 Haziran 2017 Tarihli BAYRAM PÜSÜNÜ Yazısı

Bilindiği kadarıyla 4000 yıllık beşeriyetin beşiği olan Harput; Malazgirt’ten 14 yıl sonra 1085 yılında Türklerin eline geçer o gün bu gün bu kadim belde bizim silinmez izlerimizi taşır.

             Harput kültürünün çok nezih ve narin insani yanları vardır, mesela Harput halkı güneş battı demez, aştı derdi, kapı tokmakları gelen konuğun kadın veya erkek olduğunu belirleyecek şekilde biçimlendirilmiş, asılan çamaşırların mahremiyeti korunsun diye hususi bunun için bezler dokunmuştur.

            Sara Hatun Camii girişinde, zekât keselerinin bırakıldığı bölmeler olup, zekât bırakan hiç kimsenin görmeyeceği bir zamanda zekâtını, bir kese içinde bırakıp gider, ihtiyacı olan da gelerek, hangisinde daha çok para var diye bakmadan birini alır ihtiyacını giderirmiş.

            Aylarca yerinde kalan, alınmayan zekât keselerinin olduğu anlatılmaktadır.

             Harput kültürünün özü insanı kapsar ve insan onurunu öncelikler menfaatperestlik yer almaz, işte bu hasletler içinde yer alan bir de “Püsün” geleneği var.

              Bu gelenekte; bir vesile bulunur,  diyelim;  keklik avının başlaması, kavurma zamanı, bağ bozumu, nevruzun çıkması gibi nedenlere dayandırılarak sosyal aktivitenin tavan yaptığı bir etkinlik türüdür.

              MARED.’in hazırladığı dernek başkanı Mahmut Kahraman’ın organize ettiği, 13,sü düzenlenen bayram püsünü bayramın üçüncü günü (27.06.2017) dernek görevlileri Şaban Polat, Sıtkı Uçar, Tahir Erdem, Cahit Can diğer katılımcılar; Rıdvan Dağlar, M.Şükrü Baş, Mahir Gürbüz, İzzet Tanyıldızı, Ekrem Katı, Ömer Çapar, Ahmet Kılıç, Tahsin Öztürk, Yahya Temizer ,Veysi Yalçınkaya, Ferhat Evsen , diğer arkadaşların iştiraki ile Harput’un bu püsün geleneği canlandırılmıştır.

                    Özü sevgidir, kırgınlıkları yok eden, mahalli kültürü diri tutan, yarenlik zemini oluşturan, insanı kas katılıktan uzaklaştıran, insanları birbirine tanıştıran ve kaynaştıran mühim aksiyonlar.

                   Marmara Elazığlılar Dernek Başkanı Mahmut Kahraman’ın projelendirdiği, genlerde unutulan Harput Püsün Geleneği yeniden tedavüle sürülerek; Harput kültürünün harmanlandığı yöre insanını kaynaştıran folkloru, fıkra ve türküleri ile geniş bir katılımla icra edilerek;

                  Doğal bir platformda cereyan eden etkinlik; halayından çayda çırasına kadar doğal ritimlerle sergilenerek klasik heyecan modern yaşama monte edilmiştir.

                 Sevgiyi, kaynaşmayı kolaylaştıran samimiyeti perçinleyen bu nevi programların hayata taşınması,

                 Suç oranının azalmasına bile yol açacak derecede önemlidir.

                 MARED. ‘e teşekkür ediyoruz. İlgili diğer derneklerimizin de toplumu kaynaştıran bu kabil programlara imza atmalarını bekliyoruz.

  


Haberin ResimleriEtiketler :

Yorum Yap


Yazili ResimBu Habere Hiç Yorum Yapılmamış

0


Duyurular


Tümünü Gör

Yönetim Kurulu


Tümünü Gör

Anket

MARED ÇALIŞMALARINI NASIL BULUYORSUNUZ


 


Tümünü Gör

Bugün : 2122   Son 1 Hafta : 10846   Son 1 Ay : 60202   Son 12 Ay: 787394